Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. II FSK 855/15

Pożyczki pod budowę budynków, które staną się kompleksem szkolnym, nie są objęte PCC.

Gazeta Prawna nr 79/2017

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów (obecnie: Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 października 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 773/14 w sprawie ze skargi Parafii [...] w M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2013 r., nr IPPB2/436-536/13-4/MZ w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Parafii [...] w M. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 października 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 773/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Parafii Rzymskokatolickiej Św. M. w M., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2013 r. nr IPPB2/436-536/13-4/MZ w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że Parafia Rzymskokatolicka Św. M. w M. przedstawiając zdarzenie przyszłe wyjaśniła, iż posiada osobowość prawną zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. nr 29, poz. 154 z późn. zm.). Parafia prowadzi obecnie bardzo małą, publiczną, katolicką szkołę, ale zamierza nadać temu przedsięwzięciu znacznie większe rozmiary, w szczególności doprowadzić do wybudowania dużego, dobrze wyposażonego kompleksu budynków szkolnych, w których docelowo uczyć się będzie nawet kilkaset osób. Cel ten zamierza osiągnąć przez wybudowanie na stanowiącej jej własność nieruchomości gruntowej, niezabudowanej, kompleksu budynków szkolnych. Następnie szkoła z gruntem zostaną wynajęte lub wydzierżawione Fundacji, która weźmie na siebie funkcję organu prowadzącego placówki szkolne w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Placówki prowadzone przez Fundację (w budynkach szkolnych najętych od Parafii) będą miały status placówek publicznych. Fundatorem Fundacji jest Parafia, a celem statutowym Fundacji jest wspieranie i rozwój szkół katolickich. Statut Fundacji zawiera ogólny zapis, zgodnie z którym Fundacja prowadzi wyłącznie działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego na rzecz społeczności lokalnej, a w szczególności młodzieży. Parafia zamierza zaciągnąć szereg pożyczek, które zostaną w całości wykorzystane do sfinansowania budowy budynków szkolnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00