Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2017 r., sygn. I FSK 608/15

Użyte w art. 14b § 3 O.p. ustawowe określenie "wyczerpująco" należy rozumieć jako przedstawienie danego zagadnienia na tyle wszechstronnie, dogłębnie, szczegółowo, gruntownie i dokładnie, aby wnioskodawca mógł zająć stanowisko w stosunku do prezentowanego stanu rzeczy, zaś organ podatkowy na tej podstawie udzielić jednoznacznej odpowiedzi co do konkretnego zdarzenia przyszłego lub obecnego. Opis ten powinien zawierać wszystkie istotne elementy stanu faktycznego, niezbędne z punktu widzenia możliwości dokonania w sposób jednoznaczny jego prawnopodatkowej kwalifikacji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal (spr.), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 1268/14 w sprawie ze skargi K. G. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2014 r., nr IBPP3/4433-5/14/AZ w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) oddala skargę, 3) zasądza od K. G. na rzecz Ministra Rozwoju i Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

K. G. (dalej: "skarżąca") zwróciła się do organu o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług udziału w konferencji (usługi wstępu na konferencję) na rzecz uniwersytetu.

Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawczyni wskazała, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizacji konferencji, targów, wystaw i kongresów na terenie całego kraju. W ramach prowadzonej działalności dokonała sprzedaży usługi wstępu na organizowaną w całości z prywatnych środków należących do jej przedsiębiorstwa konferencję naukową, na rzecz uczelni publicznej będącej uniwersytetem w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Konferencji miała charakter ogólnodostępny (pracownicy uniwersytetu stanowili mniejszość jej uczestników) i nie była organizowana na zlecenie uniwersytetu. Usługę tą wnioskodawczyni udokumentowała fakturą VAT ze stawką 23%. Faktura została zapłacona w całości, a podatek naliczony został przez stronę rozliczony w urzędzie skarbowym. Kilka miesięcy po konferencji wnioskodawczyni otrzymała od uniwersytetu prośbę o skorygowanie faktury, z uzasadnieniem, że usługa podlega zwolnieniu z mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura nie została przez stronę skorygowana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00