Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 listopada 2014 r., sygn. III SA/Gl 1268/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Marta Mielczarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2014 r. przy udziale - sprawy ze skargi K. G. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych interpretacji indywidualnej w kwestii podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. , działając w imieniu Ministra Finansów, utrzymał w mocy postanowienie z [...] r. nr [...], o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku K. G. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług wstępu na konferencję. W podstawie prawnej powołał art. 233 § 1 pkt 1, art. 221 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., zwanej dalej O.p.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. nr 112, poz. 770 ze zm.)

Z akt administracyjnych wynika, że [...] r. wpłynął do organu wniosek K. G. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług udziału w konferencji (usługi wstępu na konferencję) na rzecz uniwersytetu. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizacji konferencji, targów, wystaw i kongresów na terenie całego kraju. W ramach prowadzonej działalności dokonał sprzedaży usługi wstępu na organizowaną w całości z prywatnych środków należących do jego przedsiębiorstwa konferencję naukową, na rzecz uczelni publicznej będącej uniwersytetem w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Konferencji miała charakter ogólnodostępny (pracownicy uniwersytetu stanowili mniejszość jej uczestników) i nie była organizowana na zlecenie uniwersytetu. Przedmiotową usługę wnioskodawca udokumentował fakturą VAT ze stawką 23%. Faktura została zapłacona w całości, a podatek naliczony został przez wnioskodawcę rozliczony w urzędzie skarbowym. Kilka miesięcy po konferencji wnioskodawca otrzymał od uniwersytetu prośbę o skorygowanie faktury, z uzasadnieniem, że usługa podlega zwolnieniu z mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy VAT. Faktura nie została przez wnioskodawcę skorygowana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00