Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 2 listopada 2016 r., sygn. I SA/Sz 690/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska,, Sędzia WSA Bolesław Stachura, Protokolant, po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 listopada 2016 r. sprawy ze skargi K. T. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w S., postanowieniem z [...] r.,
nr [...], odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej
w Z. z dnia [...] r., nr [...], określającej K. T. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2011 r. w łącznej wysokości [...] zł.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], po uprzednim dwukrotnym uchyleniu przez organ odwoławczy decyzji wydawanych w tym zakresie, organ I instancji określił podatniczce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2011 r. Decyzja ta została stronie doręczona w trybie art. 150 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.- zwanej dalej: "o.p.") w dniu 25 sierpnia 2015 r., w związku z czym termin do wniesienia odwołania upływał z dniem 8 września 2015 r.
Za pośrednictwem Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Z.
do Dyrektora Izby Skarbowej w S. wpłynął wniosek podatniczki (nadany
na poczcie w dniu 1 marca 2016 r.) o przywrócenie terminu do złożenia odwołania
od decyzji z dnia [...] r. Podatniczka wraz z wnioskiem złożyła odwołanie
od ww. decyzji wskazując jednocześnie, że informację o wydaniu decyzji otrzymała w dniu 23 lutego 2016 r. w dziale windykacji i egzekucji urzędu skarbowego. We wniosku strona podniosła, że wniesienie odwołania od ww. decyzji nie było możliwe w terminie 14 dni od jej doręczenia z uwagi na jej krótkoterminowy pobyt w K., który miał miejsce od [...] r. oraz ze względu na stan zdrowia podatniczki, u której doszło do nagłego porażenia mięśni, wskutek czego nie mogła się poruszać.