Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2017 r., sygn. I FSK 496/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości V. sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 września 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 667/14 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości V. sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej w Ż. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r., nr IBPP2/443-970/13/RSz w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Syndyka Masy Upadłości V. sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej w Ż. na rzecz Ministra Rozwoju i Finansów kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej

Syndyk Masy Upadłości V. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w Z. (dalej: Syndyk) wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 września 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 667/14. Sąd ten oddalił jego skargę na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

2. Relacja ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji

2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Syndyk wskazał, że: - spółka VIMAT znajduje się w upadłości likwidacyjnej; - w deklaracji VAT-7 za sierpień 2013 r. zobowiązana jest dokonać korekty kwot podatku naliczonego z tytułu nieuregulowanych należności, dla których 150 dniowy okres karencji podatkowej minął po dniu 1 stycznia 2013 r.; - w związku z tym, że na Syndyku spoczywa ten obowiązek, istotne dla celów postępowania upadłościowego staje się uznanie, czy kwota dokonanej korekty, która będzie podlegała zwrotowi na rachunek organów podatkowych, powinna zostać zaliczona do pierwszej, czy do trzeciej kategorii wierzytelności według art. 342 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2012 r. poz. 1112, z późn. zm.; dalej: P.u.n.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00