Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2017 r., sygn. II FSK 3714/14
Art. 2 ust. 2 u.p.o.l. nie wynika, aby na gruntach zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej nie mogła być prowadzona inna działalność (tu - leśna), o ile specyfika prowadzonej działalności gospodarczej na to pozwala. Nie ma to jednak wpływu na opodatkowanie takich gruntów, o ile są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej i jest to główny oraz podstawowy cel ich wykorzystywania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 września 2014 r. sygn. akt I SA/Go 413/14 w sprawie ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwa S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 28 kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwo S. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim kwotę 4600 (słownie: cztery tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z dnia 11 września 2014 r. sygn. akt I SA/Go 413/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie ze skargi Nadleśnictwa S. (dalej : strona, skarżący) uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 28 kwietnia 2014 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji podał, że Wójt Gminy K. decyzją z dnia 12 lipca 2013 r. określił skarżącemu wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2009 r. w łącznej kwocie 101.416 zł. W uzasadniając decyzję organ pierwszej instancji wskazał, że określił podatek od nieruchomości przyjmując powierzchnie budynków mieszkalnych i budynków pozostałych na podstawie złożonej deklaracji na podatek od nieruchomości na 2009 r. Stwierdził również, że z uwagi na to, iż Nadleśnictwo S. nie ma możliwości sporządzenia rejestrów gruntów za rok 2009, gdzie wykazane są powierzchnie na poszczególnych działkach zajęte pod linie energetyczne, przyjął ogólną powierzchnię 155.100 m2 gruntów zajętych pod linie elektroenergetyczne jako gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą na wyżej wymienionych działkach. W ocenie organu pierwszej instancji jest to powierzchnia gruntów rzeczywiście zajęta na potrzeby linii energetycznych, bez względu na powierzchnię jaka jest wymagalna. Ponadto Wójt Gminy K. zaznaczył, że wykazana w załączniku nr 3 do Umowy Wykonawczej zawartej w dniu 15 listopada 2012 r. łączna powierzchnia 155.100 m2 gruntów zajętych na potrzeby linii elektroenergetycznych została zatwierdzona i zgodnie przyjęta przez Nadleśnictwo S. i Operatora.