Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 341/16
Do przewlekłości postępowania dojdzie w przypadku prowadzenia postępowania w sposób nieefektywny przez wykonywanie czynności w dużym odstępie czasu bądź wykonywanie czynności pozornych, powodujących że formalnie organ nie jest bezczynny. Przewlekłość postępowania może również polegać na tym, że organ prowadzący postępowanie nie dąży do koncentracji czynności dowodowych, ale przeprowadza je sukcesywnie pomimo tego, że mogłyby one zostać przeprowadzone równolegle.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.), Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska, Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński, Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta m. st. Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 listopada 2015 r. sygn. akt IV SAB/Wa 301/15 w sprawie ze skargi C. M. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta m. st. Warszawy w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o przyznanie odszkodowania i wynagrodzenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 listopada 2015 r., sygn. akt IV SAB/Wa 301/15, w pkt 1. stwierdził przewlekłe prowadzenie postępowania wszczętego wnioskiem C. i B. M. z dnia 24 sierpnia 2005 r. o wypłatę odszkodowania z tytułu nabycia przez Gminę Warszawa Białołęka prawa własności nieruchomości; w pkt 2. stwierdził, że przewlekłość postępowania miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; w pkt 3. wymierzył Prezydentowi Miasta Stołecznego Warszawy grzywnę w wysokości 1000 złotych; w pkt 4. zasądził od Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy na rzecz C. M. kwotę 340 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy: