Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. I OSK 1086/15

Błędne uzasadnienie podjętych decyzji, powielone w pisemnym uzasadnieniu zaskarżonego wyroku może oznaczać zarówno brak poprawności merytorycznej, jak i wady procesowe. Do tak wyartykułowanego opisu naruszenia można odnieść się jedynie w ten sposób, że Sąd pierwszej instancji zasadnie uznał, że nie ma podstaw do kwestionowania poprawności procesowej zaskarżonej decyzji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.), Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek, Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 listopada 2014 r. sygn. akt IV SA/Wr 264/14 w sprawie ze skargi L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia rzeczowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. akt IV SA/Wr 264/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...], w przedmiocie przyznania świadczenia rzeczowego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z dnia 2 grudnia 2013 r. skarżący zwrócił się do organu pierwszej instancji o przyznanie pomocy finansowej.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.), art. 3 i art. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" (Dz. U. Nr 267, poz. 2259 ze zm.), Prezydent Wrocławia przyznał wnioskodawcy świadczenie z pomocy społecznej w formie zasiłku celowego na zakup posiłków lub żywności w wysokości 50 zł w postaci bonów w ilości 10 sztuk. Organ wyjaśnił, kto i na jakiej podstawie oraz według jakich zasad ma prawo do finansowego wsparcia, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej. Organ stwierdził, że zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że skarżący kwalifikuje się do udzielenia pomocy. Wskazał, że odrębną decyzją z dnia 17 grudnia 2013 r. przyznał skarżącemu ponadto zasiłek celowy w kwocie 50 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie: zabezpieczenia potrzeb umożliwiających życie, aktywne poszukiwanie pracy i jej ewentualne podjęcie oraz zakupu żywności, środków czystości i higieny osobistej, biletów komunikacji miejskiej, opłat mieszkaniowych (czynsz, energia elektryczna).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00