Wyrok NSA z dnia 12 listopada 2009 r., sygn. I OSK 412/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie NSA Anna Łukaszewska-Macioch del. WSA Monika Nowicka Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 12 listopada 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 231/08 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] 2007 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 231/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] 2007 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, iż zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy decyzję Kierownika Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. z dnia [...] 2007 r., nr [...] w sprawie przyznania zasiłków celowych na zakup żywności, świec, leków i opłacenie rachunku telefonicznego. Organ II instancji podał, że W. K. wnioskami z dnia [...] października 2007 r. oraz z dnia [...] listopada 2007 r. wystąpił do Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. o przyznanie zasiłku celowego na zakup żywności, świec i opłacenie rachunku telefonicznego. Kierownik Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. decyzją z dnia [...] 2007 r. przyznał wnioskodawcy szereg zasiłków celowych na zakup żywności, świec oraz opłacenie rachunku telefonicznego. Odwołanie od powyższej decyzji złożył W. K.
Organ II instancji przywołał przepisy art. 8 ust. ust. 3 pkt 1 oraz art. 39 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, ze zm.) i stwierdził, że wnioskodawca jest pod stałą opieką pomocy społecznej. Znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Jego łączny miesięczny dochód wynosi 477 zł. Prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, posiłki przygotowuje mu ciotka, ma orzeczony stopień niepełnosprawności, leczy się w Poradni Zdrowia Psychicznego. Kolegium podniosło, że kwestionowaną decyzją przyznano wnioskodawcy zasiłki celowe na zakup żywności. Organ odwoławczy podkreślił, że zasiłek ma charakter uznaniowy i musi się mieścić w możliwościach pomocy społecznej. Zasiłek celowy ukierunkowany jest na zaspokojenie w całości lub części najpilniejszych potrzeb człowieka, nie może natomiast zaspokajać wszystkich żądań strony.