Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 października 2016 r., sygn. I OSK 3364/15

Zarzuty materialnoprawne nie mogą zwalczać przyjętego w sprawie stanu faktycznego, gdyż temu służyć mogą jedynie zarzuty podnoszące naruszenie przepisów postępowania.

Teza od Redakcji

 

20 października 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 20 października 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 września 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 898/14 w sprawie ze skargi A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 898/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. T. (dalej określanego jako skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.

Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy.

Pismem z dnia 26 maja 2014 r. skarżący wniósł do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w S. o przyznanie zasiłków celowych m.in. na zakup leków bez recepty. Załączył paragony potwierdzające zakup leków, oświadczył jednak, że nie przedłoży zaświadczenia lekarskiego, w świetle którego zakup ten był uzasadniony jego stanem zdrowia. Zaznaczył, iż nabył leki reklamowane i dostępne w wolnej sprzedaży.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] Prezydent Miasta S., działając na podstawie m. in. art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182 ze zm., obecnie Dz. U. z 2016 r., poz. 930 ze zm., dalej powoływanej jako ustawa), odmówił przyznania skarżącemu zwrotu kosztów związanych z zakupem leków. Na wstępie stwierdził, że dochód skarżącego, ograniczający się do zasiłku stałego (389 zł) i zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł), nie przekracza kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej (542 zł), wobec czego powodem odmowy refundacji zakupu leków był brak zaświadczenia lekarskiego wskazującego na potrzebę ich przyjmowania. Jak podkreślił, skarżący był wielokrotnie informowany przez pracownika socjalnego o konieczności poddania się stosownym badaniom i zażywania leków wyłącznie według wskazań lekarskich. Organ zwrócił uwagę na formy pomocy społecznej, z których skarżący korzysta, podając przykład zasiłku celowego w kwocie 200 zł przyznanego na zakup odzieży, a także na swoje ograniczone możliwości finansowe oraz liczbę rodzin korzystających z tej pomocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00