Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 września 2016 r., sygn. I OSK 2948/14

Należy zauważyć też, że celem ustawy jest wywiązanie się przez Państwo Polskie ze zobowiązania PKWN, dotyczącego zrekompensowania obywatelom polskim strat w mieniu nieruchomym, poniesionych na skutek przemieszczań, związanych ze zmianą polskiej granicy wschodniej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.) Sędziowie NSA Jolanta Sikorska del. NSA Jacek Hyla Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 27 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 3161/13 w sprawie ze skargi A.K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 3161/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] października 2013 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] września 2013 r., znak: [...], w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty.

Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia [...] września 2013 r. Wojewoda Małopolski odmówił potwierdzenia A. K. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości przez A. M., S. M. i W. M. w miejscowości U., w powiecie kiejdańskim oraz odmówił potwierdzenia A. M. i Arturowi M. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości przez A. M. i Wacława M. w miejscowości U., w powiecie kiejdańskim. Organ I instancji wskazał, iż okolicznością decydującą o odmowie potwierdzenia prawa był brak spełnienia przesłanek ustawowych, gdyż pozostawione nieruchomości nie były położone w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej a na terenie Litwy Kowieńskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00