Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2016 r., sygn. I OSK 2950/13

Rekompensata zabużańska jest prawem majątkowym i w konsekwencji jest objęta ochroną konstytucyjną.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant sekretarz sądowy Paweł Florjanowicz po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 1981/12 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2012 r., znak. [...]; 2. zasądza od Ministra Skarbu Państwa na rzecz: - [...] kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego; - [...] solidarnie kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych za I instancję.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 1981/12 oddalił skargę [...] na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do rekompensaty.

W uzasadnieniu wyroku WSA w Warszawie wskazał, że Minister Skarbu Państwa, po rozpoznaniu odwołania skarżących zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...] o odmowie potwierdzenia [...] prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez Z. F. i spadkobierców J. F. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej położonej w miejscowości B., powiat S., województwo lwowskie.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Wnioskiem z dnia 14 listopada 1990 r. F. F. wystąpił do Urzędu Miasta T. o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami RP. Wniosek ten został przekazany Wojewodzie Śląskiemu. Do toczącego postępowania przystąpili [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00