Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2016 r., sygn. I OSK 2654/14

Opuszczenie nieruchomości wymuszone względami politycznymi i znalezieniem się pod władzą obcego państwa, dokonane w oparciu o stworzoną na fali po-stalinowskiej odwilży podstawę organizacyjno-prawną, odpowiada przesłance "opuszczenia wymuszonego okolicznościami pozostającymi w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. (art. 1 ust. 2 ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant: specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2784/13 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Skarbu Państwa na rzecz S. S. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 2 lipca 2014 r., sygn. I SA/Wa 2784/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę S. S. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z [...] września 2013 r., nr [...] wydaną w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty i uchylił tę decyzję oraz decyzję Wojewody Mazowieckiego z [...] sierpnia 2013 r., nr [...], a także zasądził od Ministra Skarbu Państwa na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania. Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym przyjętym przez Sąd I instancji:

Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] sierpnia 2013r. odmówił S. S. potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez W. S. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, we wsi U., gmina S., powiat B., woj. Wileńskie. W uzasadnieniu podał, że prawo do rekompensaty przysługuje osobie, która spełnia przesłanki określone w art. 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005r. Nr 169, poz. 1418 ze zm., dalej ustawa). S. S. jest spadkobiercą właścicielki nieruchomości (na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa z 21 sierpnia 2012r., sygn. akt II Ns 528/12) oraz posiada obywatelstwo polskie. Jednak w oparciu o zebrane materiały dowodowe nie można przyjąć, że W. S. opuściła dawne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku wypędzenia lub w związku z wojna rozpoczętą w 1939 roku. Osoba ta powróciła do Polski w 1957 roku w ramach akcji repatriacyjnej, której podstawą prawną była umowa międzynarodowa z 25 marca 1957 r. zawarta między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie terminu i trybu dalszej repatriacji z ZSRR osób narodowości polskiej (Dz.U. Nr 47, poz. 222). Nie jest zatem spełniona przesłanka z art. 2 pkt 1 ustawy, co uzasadnia odmowę na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00