Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2016 r., sygn. I OSK 2635/14

Przepis art. 129 ust. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami przewiduje wydanie odrębnej decyzji o odszkodowaniu m. in. w przypadku, gdy nastąpiło pozbawienie praw do nieruchomości bez ustalenia odszkodowania, a obowiązujące przepisy przewidują jego ustalenie. Należy zgodzić się także z tezą, że przytoczony przepis nie zawęża podstaw prawnych, na jakich mogło dojść do pozbawienia praw do nieruchomości, co pozwala brać pod uwagę szeroki zakres przypadków.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędzia del. WSA Marian Wolanin Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 sierpnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Po 551/14 w sprawie ze skargi D. R., K. R. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 sierpnia 2014r. sygn. akt IV SA/Po 551/14 w pkt 1. uchylił decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Gnieźnieńskiego z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, w pkt 2. określił, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, w pkt 3. zasądził od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżących kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Starosta Gnieźnieński decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...], odmówił K. R. ustalenia i wypłaty odszkodowania za nieruchomość położoną w K., objętą księgą wieczystą [...] Tom I karta 1 prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Gnieźnie jako własność A. R. z K. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że A. R. był właścicielem nieruchomości od roku 1936. Księga wieczysta obejmowała nieruchomość położoną w K. o pow. 151,01.20 ha. Następnie, na podstawie art. 2 ust.1 dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. Nr 3, poz.13 z późn. zm., dalej dekretem PKWN) oraz § 12 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu PKWN z dnia 1 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. Nr 10, poz. 51) i art. 1 dekretu z dnia 8 sierpnia 1946 r. o wpisywaniu w księgach hipotecznych ( gruntowych ) prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej (Dz. U. Nr 39, poz. 233) oraz wniosku i zaświadczenia Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w P. z dnia [...] września 1946 r., wpisano w księdze wieczystej dnia 26 października 1946 r. jako właściciela Skarb Państwa. Dekret PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej przewidywał przejście z mocy prawa na własność Skarbu Państwa bez jakiegokolwiek wynagrodzenia (odszkodowania) nieruchomości ziemskich o charakterze rolniczym, o ile należały one do jednej z czterech kategorii, wymienionych w art. 2 ust. 1 lit. b-e tego dekretu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00