Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2016 r., sygn. I OSK 2460/14

W języku polskim "poszlaka" oznacza podejrzenie, natomiast "nieposzlakowany" to ten, któremu nie można nic zarzucić, przypisać, nieskazitelny.Pojęcie odnosi się zarówno do sfery życia prywatnego, jak i zawodowego. Utratę przymiotu "nieposzlakowanej opinii" nie powoduje jednak wyłącznie karalność danej osoby. Nieposzlakowana opinia to także ogólna ocena danej osoby w sferze etycznej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Ciąglewicz, Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.), Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz, Protokolant starszy asystent sędziego Ewa Dubiel, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1407/13 w sprawie ze skargi A.R. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 13 czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy powołania do zawodowej służby wojskowej w korpusie podoficerów zawodowych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia od A.R. na rzecz Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1407/13 oddalił skargę A.R. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 13 czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy powołania do zawodowej służby wojskowej w korpusie podoficerów zawodowych.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu 17 stycznia 2013 r. A.R. wystąpił z wnioskiem o powołanie do zawodowej służby wojskowej w Jednostce Wojskowej nr [...] w U.. Poinformował, że został zapoznany z przepisami normującymi przebieg służby zawodowej żołnierzy zawodowych.

Wojskowy Komendant Uzupełnień w S., przesyłając wniosek według właściwości, stwierdził, że wyżej wymieniony spełnia warunki określone w art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j.: Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 ze zm.). Jednocześnie uwzględniając treść art. 2 cytowanej ustawy wskazał, że żołnierzem zawodowym może zostać jedynie osoba o nieposzlakowanej opinii. Analiza dokumentów A.R. świadczy o tym, że jego postawa żołnierska była niewłaściwa. Przez przełożonych był on uznany za żołnierza mało sumiennego i zaangażowanego w służbę, wymagającego ciągłego nadzoru, kilkakrotnie karany dyscyplinarnie (w tym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości). W konsekwencji podał, że A.R. nie spełnia warunku z art. 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, tj. nie posiada nieposzlakowanej opinii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00