Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 1562/14

Względy logiki mogą mieć znaczenie dla ustalania relacji przyczynowo-skutkowych w sferze zjawisk naturalnych i fizycznych, opartych na relacjach koniecznych, odnoszących się do faktów. Zarzut błędu logicznego może zatem odnieść skutek w stosunku do wniosków nieuprawnionych w świetle doświadczenia lub wyprowadzonych z naruszeniem zasad prawidłowej argumentacji. Natomiast w sferze stosunków i skutków prawnych relacje oparte są na zasadzie przypisania następstwa na podstawie przepisów prawa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Towarzystwa Naukowego Warszawskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lutego 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 1861/13 w sprawie ze skargi Towarzystwa Naukowego Warszawskiego na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 lutego 2014r., sygn. akt IV SA/Wa 1861/13 oddalił skargę Towarzystwa Naukowego Warszawskiego na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] maja 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego. Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia 20 czerwca 2011 r. Towarzystwo Naukowe Warszawskie zażądało wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z [...] lutego 1954 r. Nr [...], orzekającej o skreśleniu Stowarzyszenia "Towarzystwo Naukowe Warszawskie" z Rejestru Stowarzyszeń i Związków, prowadzonego przez Prezydium oraz stwierdzenie, że ww. decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Wskazano, że ustawą z dnia 30 października 1951 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 57, poz. 391) powołano Polską Akademię Nauk, przy czym mocą art. 55 cyt. ustawy ustawodawca nadał Radzie Ministrów upoważnienie do wydania przepisów niezbędnych w celu wprowadzenia w życie organizacji nauki, opartej na przepisach tej ustawy. Rada Ministrów Uchwałą Nr 1149/52 z 13 grudnia 1952 r. postanowiła o przejściu z dniem 1 stycznia 1953 r. urządzeń i składników majątkowych Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (powstałego w 1907 r. jako kontynuacja działalności Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie) na rzecz Polskiej Akademii Nauk, a ponadto mocą § 1 przedmiotowej uchwały postanowiono, iż działalność Towarzystwa Naukowego Warszawskiego ustaje z dniem 31 grudnia 1952 r. Następnie decyzją Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z dnia [...] lutego 1954 r. z Rejestru Stowarzyszeń i Związków zostało skreślone Stowarzyszenie pod nazwą Towarzystwo Naukowe Warszawskie. Z kolei na podstawie decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] grudnia 1981 r. pod numerem [...] w Rejestrze wpisane zostało Towarzystwo Naukowe Warszawskie. W przekonaniu wnioskodawcy wpis ten został dokonany w wyniku reaktywacji uprzednio wykreślonego Towarzystwa i wyborze Zarządu Tymczasowego. Zdaniem wnioskującego, proces likwidacji Towarzystwa Naukowego Warszawskiego w latach 50-tych XX wieku został przeprowadzony nieprawidłowo i z naruszeniem obowiązujących wówczas przepisów prawa, a kończąca postępowanie decyzja Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z 25 lutego 1954 r. obciążona jest wadami uzasadniającymi jej wyeliminowanie z obrotu prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00