Wyrok NSA z dnia 22 marca 2016 r., sygn. II OSK 1756/14
W przypadku organów kolegialnych brak podpisu wszystkich członków organu kolegialnego na decyzji oznacza, że akt ten dotknięty jest wadą nieważności z powodu rażącego naruszenia prawa. Stanowisko to jest powszechnie prezentowane zarówno w orzecznictwie Sądu Najwyższego jak i w orzecznictwie sądowoadministracyjnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lutego 2014 r. sygn. akt II SA/Łd 1112/13 w sprawie ze skargi J. N. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji "Aktu własności ziemi" oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. akt II SA/Łd 1112/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: WSA), po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. N. (dalej: Skarżącego) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi (dalej: Kolegium) z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji "Aktu własności ziemi", oddalił skargę.
W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną:
postanowieniem z dnia [...] marca 2013 r., na podstawie art. 61a i art. 157 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r. poz. 23, dalej: K.p.a.), Kolegium odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji "Akt własności ziemi" z dnia [...] marca 1973r., nr [...] (dalej: AWZ), wydanej przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Łodzi, utrzymanej w mocy decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia [...] września 1973 r., nr [...]. Wskazano, że AWZ z dnia [...] marca 1973 r. W. P. oraz H. P., z mocy prawa, stali się właścicielami nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka o nr [...] o łącznej powierzchni 1,54ha, położonej we wsi W. Wnioskiem z dnia 31 grudnia 2012r. J. N. wystąpił o stwierdzenie nieważności powołanego AWZ. Rozpoznając poprzedni wniosek o stwierdzenie nieważności, Kolegium decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...], odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie. W tej sytuacji, w ocenie organu, wystąpiła powaga rzeczy osądzonej. W obu przypadkach wniosek pochodzi od tej samej osoby i dotyczy stwierdzenia nieważności tego samego aktu. W dacie rozstrzygania decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r., jak również w trakcie obecnego postępowania, obowiązują te same przepisy prawne, które uniemożliwiają stosowanie trybów nadzwyczajnych przewidzianych w postępowaniu administracyjnym w zakresie wzruszenia ostatecznych decyzji wydanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (aktów własności ziemi), czyli art. 63 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 19 października 1991r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. 2015 r. poz. 1774 ze zm., dalej: "ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa "). We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy Skarżący zarzucił naruszenie: art. 7 i art. 77 § 1 K.p.a., przez błędne przyjęcie, że w sprawie mamy do czynienia z powagą rzeczy osądzonej, w sytuacji gdy nie wszczynał sprawy zakończonej decyzją Kolegium z dnia [...] sierpnia 2008 r., jak również nie udzielał pełnomocnictw do jej prowadzenia. Podkreślono także, że organ naruszył przepis art. 63 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa przez przyjęcie, że akt własności ziemi, pomimo braku podpisów, ma status decyzji ostatecznej.