Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2016 r., sygn. I OSK 1642/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędzia NSA Iwona Bogucka Protokolant: asystent sędziego Monika Mamińska po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2014 r. sygn. akt VIII SA/Wa 142/14 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 marca 2014 r., sygn. akt VIII SA/Wa 142/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę R. K. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie wywłaszczenia nieruchomości. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] listopada 1979 r., znak: [...], Naczelnik Gminy J. orzekł o wywłaszczeniu na rzecz Państwa, na potrzeby pracowniczych ogrodów działkowych, części nieruchomości o powierzchni 30382 m² z nieruchomości o powierzchni 33900 m² , położonej w Wincentowie, gmina J., stanowiącej w dniu wywłaszczenia współwłasność J. K. w 1/4 części, M. K. w 1/4 części oraz R. K. w 1/2 części.

Decyzją z dnia [...] listopada 1979 r., znak: [...], Wojewoda R. utrzymał w mocy ww. decyzję wywłaszczeniową.

Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności obu ww. decyzji wystąpili J.K., M.K. oraz R. K..

Decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...], Minister Infrastruktury odmówił stwierdzenia nieważności ww. decyzji, wskazując, że przeznaczenie pod pracownicze ogródki działkowe mieściło się w pojęciu użyteczności publicznej; przedmiotowe nabycie było zgodne z decyzją Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w R. z dnia [...] maja 1977 r. o ustaleniu miejsca i warunków realizacji inwestycji oraz z planem gospodarczym uchwalonym w województwie r. na lata 1978-1980. W tych warunkach były podstawy do uznania "niezbędności" i "odpowiedniości" nieruchomości dla realizacji celu wskazanego we wniosku o wywłaszczenie. Ponadto decyzja zawiera wzmiankę o niemożliwości nabycia nieruchomości w trybie rokowań, zaś brak w aktach oferty o dobrowolne odstąpienie wywłaszczonej nieruchomości nie może świadczyć o jej braku. Ponadto z uzasadnienia decyzji wynika, że odszkodowanie został prawidłowo ustalone. Decyzja wywłaszczeniowa zawiera też wszystkie określone w przepisach prawa elementy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00