Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2016 r., sygn. I OSK 2155/14
O stałości pracy domownika w gospodarstwie rolnym przede wszystkim decyduje zachowanie przez niego gotowości do świadczenia jej na rzecz gospodarstwa osoby bliskiej w wymiarze czasu stosownym do zakładanego przez rolnika prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, zgodnie ze strukturą gospodarstwa rolnego, przy uwzględnieniu jego obszaru, liczby pracujących w nim osób oraz używanego sprzętu rolniczego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Ewa Dzbeńska sędzia NSA Jolanta Rajewska sędzia del. NSA Jacek Hyla (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 314/14 w sprawie ze skargi D. B. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym do wysługi lat 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz D. B. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 314/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...] oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny z dnia [...] października 2013 r. w przedmiocie odmowy zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy:
Komendant Główny Policji rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] grudnia 2013 r., działając na podstawie art. 127 § 3 oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy własny rozkaz personalny nr [...] z dnia [...] października 2013 r. o odmowie przyznania D. B. prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym od dnia 22 lipca 1992 r. do dnia 6 listopada 1996 r. W uzasadnieniu wskazano, że asp. D. B. raportem z dnia 1 sierpnia 2013 r. zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z prośbą o "wliczenie do stażu pracy okresu od dnia 22 lipca 1992 r. do 6 listopada 1996 r.". Do przedmiotowego raportu załączył zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego w Chełmie informujące o posiadaniu przez rodziców gospodarstwa rolnego, zaświadczenie z Urzędu Gminy w Wierzbicy w sprawie braku dowodów potwierdzających pracę w gospodarstwie rolnym rodziców, zeznania dwóch świadków, oświadczenie wnioskodawcy w sprawie zatrudnienia w gospodarstwie rolnym, poświadczenie zameldowania na pobyt stały oraz kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem książeczki wojskowej. W dalszej kolejności, na żądanie organu, wnioskodawca przedstawił jeszcze poświadczenia zameldowania rodziców (M. i M. B.) z Urzędu Gminy w Wierzbicy oraz wyjaśnienia świadków stanowiące uzupełnienie złożonych wcześniej zeznań. Na podstawie tak zgromadzonego materiału dowodowego Komendant Główny Policji rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] października 2013 r. odmówił przyznania funkcjonariuszowi prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstw, rolnym od dnia 22 lipca 1992 r. do dnia 6 listopada 1996 r.