Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. I OSK 2708/14
Przepis art. 174 pkt 1 P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Przez błędną wykładnię należy rozumieć nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z danego przepisu, natomiast przez niewłaściwe zastosowanie dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant asystent sędziego Dominika Sasin-Knothe po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 383/14 w sprawie ze skargi G. M. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zaliczenia do wysługi lat okresów pracy w gospodarstwie rolnym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz G. M. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zaskarżonym wyrokiem uwzględnił skargę G. M. na opisany w sentencji rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji i uchylił go oraz poprzedzający go rozkaz z dnia [...] października 2013 r., orzekł o jego wykonalności oraz o kosztach postępowania.
Jak wynika z uzasadnienia wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy: raportem z dnia [...] maja 2011 r. G. M. zwrócił się o przyznanie prawa do wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat poprzez zaliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od dnia [...] lutego 1995 r. do dnia [...] sierpnia 1998 r. do stażu służby. Do wniosku dołączył własne oświadczenie i zeznania świadków, a następnie nadesłał zaświadczenie o wielkości gospodarstwa ojca (7.2006 ha) i opłacaniu przezeń podatku rolnego. Rozkazem z [...] sierpnia 2011 r. Komendant Główny Policji odmówił uwzględnienia żądania, a rozkaz ten utrzymał w mocy rozkazem z dnia [...] września 2011 r. Skargę nań wniesioną przez G. M. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 marca 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 2568/11, oddalił, lecz wyrok ten Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 7 marca 2013 r., sygn. akt I OSK 1557/12, uchylił i przekazał sprawę Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, iż fakt nauki w szkole nie wyklucza wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, która zatem może być zaliczona do pracowniczego stażu, pod warunkiem jednak, że była faktycznie wykonywana, co należy wykazać. Następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 maja 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 563/13, uchylił obie zapadłe dotąd w sprawie decyzje, polecając organowi dokonanie oceny zgromadzonych dowodów, szczególnie przy uwzględnieniu wielkości gospodarstwa i charakteru prac rolnych.