Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. I GSK 779/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzena Zielińska Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 15 grudnia 2014 r.; sygn. akt V SA/Wa 1904/14 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2014 r.; nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w W. 500 (pięćset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 15 grudnia 2014 r., sygn. akt V SA/Wa 1904/14 oddalił skargę M. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] maja 2014 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Naczelnik Urzędu Celnego w P., decyzją z [...] października 2013 r. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Porsche Cayenne, w wysokości 39 036 zł.

Dyrektor Izby Celnej w W. po rozpatrzeniu odwołania, decyzją nr [...] z [...] maja 2014 r. utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji.

Jak wynika z uzasadnienia, M. M., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Mastercar M. M., w dniu 18 sierpnia 2009 r. zakupił na terytorium Niemiec pojazd marki Porsche Cayenne o nr nadwozia WP[...], za kwotę 50 700,00 €. Zdaniem organu ogólny wygląd i ogół cech przedmiotowego pojazdu w dniu jego przemieszczenia na terytorium kraju wskazywał, iż był to pojazd zasadniczo przeznaczony do przewozu osób, a nie pojazd przeznaczony do przewozu towarów, był on więc pojazdem klasyfikowanym do pozycji HS 8703, a zatem samochodem osobowym w rozumieniu art. 100 ust. 4 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r., Nr 3, poz. 11, dalej: upa). W celu ustalenia obiektywnych cech pojazdów marki Porsche Cayenne, nadanych na etapie produkcji, Dyrektor Izby Celnej w W. posłużył się elektroniczną wersją katalogu Eurotax - Informator Rynkowy Samochody Osobowe - wydawnictwo EurotaxGlass's Polska Sp. z o.o. - CARWERT. Ponadto w dniu 26 czerwca 2012 r. zostały przeprowadzone oględziny spornego samochodu, według których pojazd posiadał komfortowe i luksusowe wyposażenie kabiny pasażerskiej, tożsame z tym, które zostało nadane na etapie produkcji. Stwierdzono skórzaną tapicerkę, automatyczną skrzynię biegów, automatyczną klimatyzację (wraz z wentylacją w tylnej części), alufelgi, dwa fotele przednie skórze, w drugi rzędzie kanapa skórzana trzy osobowa, pasy bezpieczeństwa dla pięciu osób, siedzenia i wyposażenie zabezpieczenie zabezpieczające oryginalnie zamontowane przez producenta, przestrzeń pojazdu całkowicie przeszkloną (szyby po bokach pojazdu i w drzwiach tylnych, elektrycznie otwierane szyby w drzwiach przednich i tylnych). Ponadto stwierdzono wyposażenie pojazdu charakterystyczne i typowe dla samochodów osobowych: dywaniki, oświetlenie wewnętrzne, podłokietniki dla pasażerów drugiego rzędu, radio CD, głośniki w przednich drzwiach, centralny zamek. W pojeździe stwierdzono także kratkę umocowaną za drugim rzędem siedzeń, za pomocą czterech śrub - łatwą do demontażu. Podczas oględzin J. K. - obecny właściciel pojazdu - oświadczył, że nie dokonywał żadnych zmian konstrukcyjnych w przedmiotowym pojeździe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00