Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. I GSK 1027/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. akt III SA/Po 1480/13 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] solidarnie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w [...] 900 zł (dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. akt III SA/Po 1480/13, oddalił skargę [...]- następców prawnych [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z dnia [...] września 2011 r. - działając na podstawie art. 207, art. 21 § 1 pkt 1, art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.), art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 6 ust. 1, art. 11 ust. 1, art. 10 ust. 2, art. 64 oraz 65 ust. 1a ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmian.; dalej: u.p.a.), określił [...] prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą [...] zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od oleju opałowego za miesiąc październik 2007 r. w kwocie 6000 zł.

Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r. Dyrektor Izby Celnej w utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że przedmiotem działalności [...] był obrót olejem opałowym, etyliną 95 oraz gazem LPG na Stacji Paliw w [...].. W toku przeprowadzonej przez Naczelnika Urzędu Celnego w [...] kontroli stwierdzono nieprawidłowości niektórych oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego składanych przez nabywców towaru. Nieprawidłowości dotyczyły m.in. firmy [...], która w przypadku transakcji sprzedaży oleju opałowego dokonanej na jej rzecz w październiku 2007 r. (transakcji dokonywała w całym badanym okresie) w składanych oświadczeniach podała nieprawdziwe dane. Organ ustalił, że w przypadku tego kontrahenta, biorąc pod uwagę jego NIP i REGON, podmiotem tym była w rzeczywistości [...], która w bazie REGON figuruje jako osoba prowadząca działalność gospodarczą pod firmą [...], zaś analiza podpisów pod treścią oświadczeń wykazała, że w większości przypadków podpisy składała osoba podpisująca się nazwiskiem [...] kierowana pod adres wynikający z pieczątki na badanych oświadczeniach została zwrócona z adnotacją: "firma nie istnieje", a korespondencja kierowana na adres w [...] - z adnotacją: " nie podjęto w terminie". Organ ustalił również, że [...] była wspólnikiem spółki cywilnej [...], jednak w innym okresie, aniżeli dokonywane transakcje. Zatem w ocenie organu podatkowego nabywca oleju opałowego, który posługiwał się pieczątką [...] w rzeczywistości podał nieprawdziwe dane i te fikcyjne dane uniemożliwiły identyfikację nabywcy, w tym uniemożliwiły ustalenie, czy olej opałowy został wykorzystany na cele opałowe. W związku z tymi ustaleniami, organ podatkowy uznał, że [...] dokonując sprzedaży oleju opałowego w oparciu o fakturę [...] z dnia 17 października 2007 r., obejmującą sprzedaż oleju opałowego w ilości 3.000 litrów na rzecz [...], nie uzyskał oświadczenia, które było warunkiem do uzyskania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego i tym samym sprzedaż taka stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym według stawki w wysokości 2.000 zl za 1.000 litrów wyrobu. Podatnikiem jest [...], zaś jako datę powstania obowiązku podatkowego wskazano dzień sprzedaży wyrobu. Stosowny podatek określono w drodze decyzji wobec tego, że zobowiązany podatnik nie złożył wymaganej deklaracji podatkowej w podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00