Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 1437/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2166/14 w sprawie ze skargi Miasta i Gminy G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz Miasta i Gminy G. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2166/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę Miasta i Gminy G. (dalej: wnioskodawca lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w W., dalej: organ) z dnia 28 lutego 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Wnioskodawca wystąpił do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji, wskazując, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ponadto do stycznia 2012 r. status taki posiadał także Urząd Miasta i Gminy w G. Jako jednostka samorządu terytorialnego wnioskodawca jest odpowiedzialny za realizację projektów inwestycyjnych, w ramach których występuje jako inwestor. W latach 2010 - 2012 zrealizowana została inwestycja polegająca na przebudowie targowiska. Dotychczas jedynym przychodem wnioskodawcy związanym z działalnością targowiska była opłata targowa, mająca charakter daniny publicznoprawnej, w zakresie poboru której wnioskodawca nie działa jako podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie odliczył podatku naliczonego od wydatków związanych z ww. przebudową targowiska. Obecnie wnioskodawca zamierza wprowadzić dodatkowe opłaty (opłaty rezerwacyjne), które będą pobierane od osób handlujących na targowisku z tytułu rezerwacji stanowiska lub stoiska handlowego, na podstawie indywidualnych umów cywilnoprawnych. Administrowanie targowiskiem, w tym zawieranie ww. umów oraz wystawianie faktur VAT z tego tytułu, wnioskodawca zamierza powierzyć Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w G., działającemu w formie samorządowego zakładu budżetowego. W związku z powyższym wnioskodawca wniósł o potwierdzenie, że: