Wyrok NSA z dnia 10 października 2012 r., sygn. I FSK 1836/11
Stawiając zarzut naruszenia prawa materialnego, tj. art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o VAT, skarżący nie może podważyć ustaleń faktycznych, stanowiących podstawę do przyjęcia przez organy podatkowe, że skarżący nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur, które stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane. Nie ma bowiem możliwości skutecznego powoływania się na zarzut wadliwego zastosowania prawa materialnego w sytuacji, gdy nie zakwestionowano równocześnie ustaleń stanu faktycznego, na których oparto skarżone rozstrzygnięcie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Dagmara Dominik - Ogińska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 10 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Go 203/11 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 30 grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2008 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 13 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Go 203/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę P. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z 30 grudnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2008 r.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 30 grudnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Z. z 27 września 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2008 r. Skarżący w kontrolowanym okresie prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe "K.", w ramach którego świadczył usługi transportowe przewozu drewna oraz prowadził sprzedaż drewna. Organy ustaliły, że w deklaracji VAT-7 za wskazany okres rozliczeniowy podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "D." s.c., stwierdzających czynności, które nie zostały dokonane. Podatnik dysponował wprawdzie towarem niewiadomego pochodzenia, który został następnie odsprzedany, jednakże towar ten nie pochodził od wystawcy faktur. Z tego względu stosownie do treści art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej "u.p.t.u.") organy stwierdziły, że zakwestionowane faktury VAT nie mogą stanowić podstawy do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego.