Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2016 r., sygn. II FSK 3784/14
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Ewa Radziszewska - Krupa (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 4 września 2014 r. sygn. akt I SA/Go 356/14 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] "F." sp. z o.o. z siedzibą w Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2014 r. nr ILPB4/423-473/13-2/ŁM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Przedsiębiorstwa [...] "F." sp. z o.o. z siedzibą w Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I. Stan faktyczny jest następujący:
1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim z 4 września 2014r. sygn. akt I SA/Go 356/14 uchylił wydaną wobec Skarżącej - Przedsiębiorstwa [...] "F." spółka z o.o. z siedzibą w Z. interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (zwany dalej: "MF") z 26 lutego 2014r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż uznał, że poddane interpretacji przepisy nie będą miały zastosowania w sprawie.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że Skarżąca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podniosła, że zamierza przystąpić do systemu cash pooling oferowanego przez Bank M. [...] dla spółek należących do Grupy R. (zwana dalej: "Grupą") zlokalizowanych w różnych krajach. Bank jest holenderskim rezydentem podatkowym. Stuprocentowym udziałowcem Skarżącej jest spółka X. w C. Warunki cash poolingu regulują postanowienia umów zawartych pomiędzy bankiem i podmiotami z Grupy (umowy cash poolingu). Bank nie jest podmiotem powiązanym wobec Skarżącej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skarżąca podpisała umowę cash poolingu wirtualnego (nie obejmuje fizycznych przepływów środków pieniężnych między różnymi uczestnikami systemu, a jedynie przepływy między uczestnikami i bankiem). Z praktycznego punktu widzenia cash pooling wirtualny stanowi jedynie modyfikację warunków, jakie bank oferuje w ramach standardowego rachunku bankowego. Modyfikacja dotyczy w szczególności wysokości oprocentowania środków zgromadzonych na rachunku czy też kredytu zaciągniętego w ramach rachunku - warunki finansowania ustalone dla rachunków bankowych uczestniczących w cash pooling są bardziej atrakcyjne dla uczestników cash poolingu w porównaniu z warunkami oferowanymi podmiotom posiadającym rachunki bankowe poza cash poolingiem. Dzięki udziałowi w cash poolingu jego uczestnicy uzyskają łatwiejszy dostęp do finansowania wewnątrzgrupowego, a w przypadku, kiedy środki te okażą się niewystarczające do finansowania zewnętrznego (bankowego). W związku z tym, że warunki finansowania oferowane przez bank w ramach cash poolingu są ustalane przy zawarciu umowy cash poolingu, a w przypadku chęci pozyskania dodatkowego finansowania nie są wymagane dodatkowe negocjacje, w wyniku przystąpienia do cash poolingu, elastyczność pozyskiwania środków finansowych przez Skarżącą ulegnie zdecydowanej poprawie. W konsekwencji uczestnictwo w cash poolingu zagwarantuje Skarżącej w razie potrzeby szybki dostęp do finansowania bankowego (bez konieczności każdorazowego negocjowania z bankiem warunków udzielenia finansowania oraz bez konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń).