Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. I FSK 2039/14
Możliwość przypisania dłużnikowi (syndykowi działającemu na jego rzecz) obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b ust. 1 u.p.t.u. musi również uwzględniać przepisy dotyczące postępowania upadłościowego, o ile zakres tego postępowania obejmuje wierzytelności (należności) mające być objęte taką korektą.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Hieronim Sęk (spr.), Sędzia WSA (del.) Joanna Tarno, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. akt I SA/Po 346/14 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością F. M. T. w upadłości likwidacyjnej w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Syndyka Masy Upadłości C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością F. M. T. w upadłości likwidacyjnej w L. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
1.1. Minister Finansów wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. akt I SA/Po 346/14. Sąd ten, w wyniku skargi Syndyka Masy Upadłości C. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w L. (dalej: Syndyk), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2. Stan sprawy wynikający z wyroku Sądu pierwszej instancji
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Syndyk wskazał, że: - Sąd Handlowy w M. wyrokiem z dnia 1 października 2008 r. wszczął wobec C. sp. z o.o. (dalej: Spółka) postępowanie upadłościowe na podstawie francuskiego kodeksu handlowego; - w dniu 16 maja 2013 r. Sąd Rejonowy w P. wszczął wtórne postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku Spółki, będącej czynnym podatnikiem podatku VAT; - w okresie przed ogłoszeniem jej upadłości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywane były zakupy towarów i usług; - ze względu na fakt, iż nie wszystkie zobowiązania zostały uregulowane, z dniem ogłoszenia upadłości wtórnej wierzyciele zobowiązani zostali do zgłoszenia swoich wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.