Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2016 r., sygn. II FSK 559/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA del. Danuta Małysz, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1452/13 w sprawie ze skargi A. T. i M. Z. prowadzących działalność jako M. s.c. A. T. i M. Z. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie o udzielenie interpretacji indywidualnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1452/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi A. T. i M. Ż. prowadzących działalność jako M. [...] (dalej: "skarżący"), uchylił postanowienie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2013 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej.

1.2 Sąd pierwszej instancji wskazał, że skarżący we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawili następujący stan faktyczny: w 2003 r. skarżący nabyli spółdzielcze własnościowego prawo do lokalu użytkowego położonego w W. Spółka cywilna użytkuje go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej do osiągania przychodów, wykorzystując go na potrzeby czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W lokalu dokonywano ulepszeń, których wartość stanowiła więcej niż 30% wartości początkowej lokalu, co miało miejsce na więcej niż 5 lat przed datą złożenia wniosku o interpretację. Skarżący planują w najbliższej przyszłości przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną, w której wszystkimi wspólnikami pozostaną dotychczasowi wspólnicy spółki cywilnej bądź też w spółkę z o.o., w której udziałowcami pozostaną dotychczasowi wspólnicy spółki cywilnej. Po przekształceniu, w celu przeprowadzenia dalszej optymalizacji prowadzonej działalności gospodarczej, skarżący rozważają zbycie powyższego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i zamierzają to uczynić w czasie krótszym niż pięć lat od dnia przekształcenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00