Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. I OSK 2149/14
Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne rozumienie określonej normy prawnej, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli wadliwe uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. NSA Jacek Hyla (spr.) Protokolant asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Pracy i Polityki Społecznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 288/14 w sprawie ze skargi I.M. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 listopada 2013 r. nr [..] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od I.M. na rzecz Ministra Pracy i Polityki Społecznej kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 288/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi I.M. uchylił decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 listopada 2013 r., nr [..]oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu pierwszej instancji z dnia 4 października 2013 r., nr [..] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy:
Skarżąca I.M. zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy w [..] (PUP) w dniu 4 stycznia 2013 r. i tego samego dnia do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w [..]wpłynął jej wniosek o przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych z uwzględnieniem okresu pracy w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Wielkiej Brytanii) do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych w Rzeczypospolitej Polskiej, na zasadach określonych przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich UniiEuropejskiej. Do wniosku skarżąca dołączyła oświadczenie z dnia 4 stycznia 2013 r. dotyczące jej sytuacji życiowej podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, a także dokumenty od brytyjskiego pracodawcy, mające potwierdzić okresy jej pracy w tym państwie. Z właściwej brytyjskiej instytucji wpłynął do organu dokument SED U002 potwierdzający okres ubezpieczenia I.M. z tytułu zatrudnienia od 2 lutego 2009 r. do 2 grudnia 2012 r., a także okres pracy na własny rachunek, który nie był uznawany za okres ubezpieczenia, od 2 lutego 2009 r. do 16 maja 2009 r.