Wyrok NSA z dnia 6 października 2015 r., sygn. II OSK 285/14
Dnia 6 października 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska /spr./ Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 6 października 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 3 października 2013 r. sygn. akt II SA/Lu 929/12 w sprawie ze skargi T. D. na postanowienie Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
UZASADNENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę T. D. na postanowienie Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia [...] sierpnia 2012 r. w przedmiocie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] października 2010 r. Nr [...] Starosta Chełmski zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorowi T. D. pozwolenia na budowę stacji paliw na gaz płynny propan butan (LPG) wraz z murem ogniowym, kanalizacją deszczową, hydrantem przeciwpożarowym z przyłączem wodociągowym (kategoria obiektu XX) na działce nr [...] w miejscowości P. gminie R. Na działce tej od 1997 r. funkcjonowała już inna stacja paliw obejmująca wyłącznie paliwa płynne: etylinę i olej napędowy. W decyzji z dnia [...] października 2010 r. określono, że przed przystąpieniem do użytkowania inwestor zobowiązany jest uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.
W trakcie kontroli przeprowadzonej w dniu 28 czerwca 2012 r. na terenie działki nr [...] pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Chełmie stwierdzili, że stacja paliw na gaz płynny propan - butan (LPG) objęta udzielonym pozwoleniem na budowę została częściowo zrealizowana. Wykonano mur ogniowy, fundamenty pod zbiorniki gazu, zamontowano dwa zbiorniki naziemne gazu, dystrybutor gazu, agregat pompowy oraz przewody technologiczne i armaturę. Jednocześnie kontrolerzy stwierdzili, że stacja paliw gazu płynnego jest użytkowana, gdyż w trakcie kontroli kilka pojazdów samochodowych zatrzymało się przy dystrybutorze i zostało zatankowanych gazem płynnym. Inwestor T. D. oświadczył do protokołu kontroli, że pojazdy samochodowe są tankowane na stacji gazem płynnym propan butan od marca 2012 r.