Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2015 r., sygn. II OSK 647/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant: starszy asystent sędziego Anna Sidorowska - Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 5 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Go 833/13 w sprawie ze skargi A. D. na uchwałę Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 21 marca 2012 r. nr XXII/191/12 w przedmiocie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego województwa 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego od skarżącej na rzecz organu.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 grudnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę A. D. na uchwałę Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 21 marca 2012 r. w przedmiocie uchwalenia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu 21 marca 2012 r. Sejmik Województwa Lubuskiego, na podstawie art. 18 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz.U. z 2001 r., nr 142, poz. 1590 ze zm.) oraz art. 42 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.) podjął uchwałą o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego Województwa Lubuskiego. W uchwale tej przyjęto, że załącznik graficzny nie stanowi ustaleń planu, a przedstawione na mapach oznaczenia mają charakter orientacyjny, o charakterze: 1) powierzchniowym (poza określonymi w przepisach prawa) - wskazanie rejonu występowania zjawiska, procesu lub postulowanych kierunków rozwoju i wymagają uszczegółowienia na poziomie powiatu lub gminy, bądź określenia szczegółowych granic przez właściwy organ, 2) liniowym - generalne kierunki powiązań komunikacyjnych oraz infrastrukturalnych, 3) punktowym - wskazanie tylko lokalizacji ogólnej na terenie danej gminy lub rejonu. W pkt II 5 uchwały ("Polityka Energetyczna Polski do 2030 r.") wskazano, że uchwała uwzględnia zadania określone w programach uchwalonych przez Radę Ministrów, w tym również w programie "Polityka Energetyczna Polski do 2030 r.", jednocześnie w planie zapisano inwestycję "Złoża węgla brunatnego Gubin", na terenie gminy Gubin i gminy Brody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00