Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2015 r., sygn. I OSK 1402/13

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że Konstytucja nie precyzuje pojęcia słusznego odszkodowania, które jest związane z wartością wywłaszczanej nieruchomości. Ponadto podkreślił też, iż znamiennym jest, że prawodawca konstytucyjny nie posłużył się określeniem pełne odszkodowanie, lecz zastosował termin słuszne, który ma bardziej elastyczny charakter.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "F." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 lutego 2013 r. sygn. akt II SA/Gd 628/12 w sprawie ze skargi "F." na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 3 września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Decyzją z 3 września 2012 r. Wojewoda Pomorski utrzymał w mocy decyzję Starosty Kartuskiego z 17 lutego 2012 r., przyznającą F.K. sp. z o.o. w Gdańsku odszkodowanie w wysokości 293.900 zł za przejętą pod drogę nieruchomość, oznaczoną jako działki nr [...].

W motywach swego rozstrzygnięcia Wojewoda przywołał treść art. 134 ust. 1-3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) i stwierdził, że przyjęte przez rzeczoznawców majątkowych podejście porównawcze i metoda korygowania ceny średniej było prawidłowe. Do porównania wybrano bowiem 15 transakcji dotyczących nieruchomości podobnych i na ich podstawie ustalono, że wartość prawa własności działek nr [...] wynosi 293.900 zł. W związku z powyższym Wojewoda stwierdził, iż operat został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz.U. 2004 r. Nr 207, poz. 2109 ze zm.). Odnosząc się natomiast do żądania strony dotyczącego doliczenia do należnego odszkodowania podatku VAT wskazał, że żaden przepis prawa nie przewiduje możliwości powiększenia odszkodowania o inne składniki, w tym o wartość podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00