Wyrok NSA z dnia 3 marca 2015 r., sygn. II OSK 1855/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary (spr.) Sędzia del. WSA Mariola Kowalska Protokolant starszy asystent sędziego Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia M. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 2051/12 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia M. w Warszawie na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 2051/12, oddalił skargę Stowarzyszenia M. w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego.
Zaskarżonym postanowieniem Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpatrzeniu zażalenia Stowarzyszenia M., utrzymał w mocy postanowienie Zarządu Dzielnicy M. z dnia [...] grudnia 2011 r. o odmowie wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją Prezydenta W. z dnia [...] października 2010 r. o ustaleniu warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji o charakterze czasowym, polegającej na budowie parkingu naziemnego wraz z wjazdem i infrastrukturą na terenie nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] oraz część działki nr [...] w obrębie [...] - wyłącznie pod wjazd, położonej przy ul. J. w Dzielnicy M. W..
Kolegium powołując się na doktrynę i orzecznictwo zwróciło uwagę, iż w przypadku, gdy wskazywaną podstawą wznowienia jest art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. (strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu), ustalenie istnienia podmiotowej przesłanki dopuszczalności wznowienia postępowania łączy się z ustaleniem istnienia podstawy wznowienia, a ta kwestia podlega badaniu po wznowieniu postępowania, czyli w drugiej fazie postępowania wznowieniowego. W niniejszej sprawie, zdaniem Kolegium oczywiste jest, że wnioskodawca nie jest stroną postępowania zakończonego decyzją Prezydenta W. z dnia [...] października 2010 r. i jako organizacja społeczna nie może skutecznie domagać się jego wznowienia. Organ przytoczył treść art. 31 § 1 k.p.a. i wskazał, iż przepis ten daje organizacji społecznej uprawnienie do występowania w sprawie dotyczącej innej osoby z żądaniem wszczęcia postępowania lub dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. Inicjatywa organizacji społecznej w sprawie dotyczącej innej osoby może przybrać m.in. postać żądania wszczęcia postępowania w sprawie innej osoby (art. 31 § 1 pkt 1 k.p.a.). Stosownie do art. 31 § 3 k.p.a. organizacja społeczna uczestniczy w postępowaniu na prawach strony, przy czym uzyskuje ona prawa strony od chwili doręczenia postanowienia w sprawie wszczęcia postępowania z urzędu lub dopuszczenia do udziału w postępowaniu. Status prawny organizacji społecznej dopuszczonej do udziału w postępowaniu na prawach strony wyznaczony jest przez przysługujące stronie prawa procesowe.