Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. II OSK 1557/13
Pamiętać należy, iż o rażącym naruszeniu prawa można mówić w przypadku norm prawnych nie budzących wątpliwości interpretacyjnych. Spór co do wykładni przepisu prawa materialnego nie może stanowić przesłanki do uznania, że decyzja ostateczna została wydana z rażącym naruszeniem prawa. W sytuacji, gdy norma prawna wymaga dokonania jej interpretacji, a wynik tej wykładni może być różny, przyjęcia określonej wykładni nie można zakwalifikować jako rażącego naruszenia prawa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kamiński Sędziowie: Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant: asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Po 1243/12 w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 1243/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.
W uzasadnieniu Sąd podał, że decyzją z dnia [...] września 2011 r. nr [...] Burmistrz Krotoszyna , po rozpatrzeniu wniosku B. Sp. z o.o., ustalił warunki zabudowy w obrębie geodezyjnym Biadki, działka nr [...] ark. mapy 1, dla inwestycji obejmującej budowę biogazowni rolniczej o mocy 0,5 mW z uwarunkowaniami określonymi w załączniku nr 1 oraz liniach rozgraniczających teren inwestycji wyznaczonych w załączniku nr 2 (zawierającym wyniki analizy) do niniejszej decyzji. W uzasadnieniu organ wskazał, iż planowana inwestycja zlokalizowana będzie w terenie o funkcji mieszanej. W obrębie analizowanego obszaru występuje rozproszona zabudowa zagrodowa, zabudowa mieszkaniowa oraz usługowo-produkcyjna. Gabaryty i formy istniejących obiektów architektonicznych są zróżnicowane. Dnia [...] kwietnia 2011r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, w której określono środowiskowe uwarunkowania dla realizacji planowanej inwestycji. Planowane przedsięwzięcie polegać ma na budowie biogazowni rolniczej, wytwarzającej energię elektryczną i cieplną ze spalania biogazu, w procesie fermentacji metanowej biomasy. Powstały biogaz będzie poddawany procesowi oczyszczania i następnie spalany w agregacie kogeneracyjnym o mocy elektrycznej i cieplnej 0,5 mW. Substratami do produkcji biogazu będą : gnojowica bydlęca, świńska, obornik króliczy, wywar gorzelniany, serwatka kwaśna oraz czerstwe pieczywo. Z przeprowadzonych analiz, uzgodnień oraz raportu wynika, że eksploatacja inwestycji nie będzie skutkowała wystąpieniem przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu na najbliżej położonych terenach oraz w środowisku. Wykluczono negatywne oddziaływanie inwestycji na siedliska przyrodnicze i gatunki zwierząt. Emitowane substancje oraz rozprzestrzeniane zanieczyszczenia w powietrzu nie przekroczą dopuszczalnych poziomów. Substancje zapachowe mogą być emitowane poprzez zawór oddechowy zbiornika substratów płynnych jedynie w momencie załadowania zbiornika oraz podczas transportu obornika króliczego, który będzie bezpośrednio zasypywany do dozownika substratów stałych. Biogazownia sąsiadować będzie bezpośrednio z gospodarstwem inwestora. Inwestor prowadzi działalność związaną z hodowlą królików. Biogazownia wykorzystywana będzie w tej działalności. Dokonano stosownych i wymaganych przepisami wszelkich uzgodnień z innymi instytucjami.