Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. I OSK 951/13

Każdy przepis wymaga odpowiedniej, indywidualnej wykładni, po to, aby ustalić brzmienie zakodowanej w nim normy prawnej. Jakkolwiek pierwszorzędną jest wykładnia językowa, to jednak w procesie interpretacji prawa nie jest ona jedyna i rozstrzygająca. Prawidłowa interpretacja przepisu prawa wymaga sięgnięcia także do innych metod, które pozwolą przynajmniej na weryfikację skutków wykładni językowej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Olga Żurawska - Matusiak Protokolant st. asystent sędziego Małgorzata Penda po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 12 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Bd 964/12 w sprawie ze skargi B. M. na czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie wpisu do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę B. M. na sprecyzowaną w sentencji czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

W jego uzasadnieniu Sąd ten podał, że pismem z dnia [...] czerwca 2012 r. B. M. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy o wykreślenie przypisanych mu 6 punktów karnych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, z uwagi dyspozycję przepisu art. 130 ust. 3 ustawy dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 ze zm.), w związku z odbytym w dniu [...] maja 2012 r. szkoleniem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy pismem z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...], odmówił usunięcia punktów karnych z ewidencji. Wskazując na § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012, poz. 488), Komendant podkreślił, iż odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24. Tymczasem na dzień szkolenia odbytego przez B. M., tj. [...] maja 2012 r., w jego ewidencji znajdowało się 28 punktów, a więc nie było podstaw prawnych do usunięcia punktów z tytułu szkolenia. Komendant Wojewódzki Policji wyjaśnił również, że zapisy o popełnionych wykroczeniach kierowcy, wprowadzono do ewidencji na podstawie prawomocnych mandatów karnych, które są dla prowadzącego ewidencję wiążące, a uczyniono to w następujących terminach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00