Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2015 r., sygn. I GSK 360/14

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant asystent sędziego Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 12 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 772/13 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 12 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 772/13 oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją z [...] kwietnia 2013 r. określił F. [...]z siedziba w B. (dalej: skarżący) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu dokonanego w dniu [...] listopada 2009 r. nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Chrysler Grand Voyager , rok produkcji 2006, pojemności silnika 2776 cm3 w wysokości 6 685 zł.

Skarżący złożył odwołanie do Dyrektora Izby Celnej w Toruniu, który to organ decyzją z [...] lipca 2013 r. utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego.

Organ odwoławczy podał, że Naczelnik Urzędu Celnego w B. w celu określenia czy wskazany pojazd jest osobowy czy ciężarowy poddał analizie i ocenie dokumenty zgromadzone w sprawie, przesłuchania świadka A. Z.(obecnego właściciela pojazdu).

Przeprowadzając oględziny samochodu organ ustalił, iż pojazd jest w całości przeszklony, pięciodrzwiowy, posiada tylne drzwi otwierane do góry, 2 sztuki bocznych drzwi otwieranych przesuwnie i 2 sztuki bocznych drzwi otwieranych wahadłowo. W pojeździe stwierdzono 7 miejsc siedzących (tapicerka skórzana z elementami welurowymi jednolitego koloru dla wszystkich siedzeń) z zagłówkami i pasami bezpieczeństwa, usytuowanych w trzech rzędach siedzeń (drugi i trzeci rząd siedzeń chowany w podłodze). Ponadto, samochód posiada wyposażenie charakterystyczne dla samochodów osobowych w postaci m.in. oświetlenia w podsufitce (nad pulpitem i 4 punkty nad drugim i trzecim rzędem siedzeń), 2 poduszek powietrznych, 4 kurtyn powietrznych, głośników (w drzwiach 4 sztuki, w tylnych panelach 2 sztuki, w podszybiu w części przedniej 2 sztuki oraz w części bagażowej 2 sztuki), schowki (w podsufitce 3 sztuki; boczne w drzwiach z przodu i z tyłu - 4 sztuki oraz na bocznych panelach), klimatyzacji automatycznej dwusterowej, wykładziny podłogowej z dywanikami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00