Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. II GSK 588/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia "B." w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 26 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Lu 433/13 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia "B." w L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia stowarzyszenia do udziału w postępowaniu dotyczącym wydania zezwolenia na wykonywanie przewozu osób oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Lu 433/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. oddalił skargę Stowarzyszenia "B." w L. (dalej: skarżący) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: SKO) w L. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia stowarzyszenia do udziału w postępowaniu dotyczącym wydania zezwolenia na wykonywanie przewozu osób.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia. Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2013 r. SKO w L. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 i art. 31 § 1 pkt 2 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej k.p.a., utrzymało w mocy postanowienie Marszałka Województwa L. z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] o odmowie dopuszczenia skarżącego stowarzyszenia jako organizacji społecznej do udziału w postępowaniu administracyjnym wszczętym na wniosek P.B. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "B.", w przedmiocie wydania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linię komunikacyjną L.-W. W uzasadnieniu SKO w L. stwierdziło, że o ile w świetle zapisów statutu można uznać za uzasadnione przystąpienie stowarzyszenia do udziału w tym postępowaniu, to jednakże nie przemawia za tym interes społeczny. SKO podkreśliło, że stowarzyszenie zrzesza przewoźników, którzy prowadzą konkurencyjną działalność wobec strony postępowania. Dopuszczenie go do udziału w postępowaniu może na przykład doprowadzić do naruszenia tajemnicy firmy przewoźnika. Konkurencyjną działalność wobec przewoźnika - strony postępowania może również prowadzić samo stowarzyszenie, któremu zezwala na to treść jego statutu. Między członkiem funkcyjnym stowarzyszenia, a stroną postępowania zachodzi przypadek bezpośredniej konkurencji działalności, gdyż członek stowarzyszenia - S.O. prowadzi działalność pod firmą "C." i jest dominującym przewoźnikiem na linii komunikacyjnej L.-W., na którą to linię o zezwolenie ubiegał się P.B.