Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 listopada 2013 r., sygn. III SA/Lu 433/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Stażysta Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 26 listopada 2013 r. sprawy ze skargi S. P. T. S. "[...]" na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu administracyjnym oddala skargę.

Uzasadnienie

UZSADNIENIE

Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej, jako Kolegium) utrzymało w mocy postanowienie Marszałka Województwa [...] z dnia [...] marca 2013 r., [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia Stowarzyszenia Prywatnego Transportu Samochodowego "[...]" w [...] (dalej, jako Stowarzyszenie) jako organizacji społecznej, do udziału w postępowaniu administracyjnym wszczętym na wniosek P. B., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "[...]", w przedmiocie wydania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym, na linię komunikacyjną [...].

Organ II instancji nie podzielił zarzutów odwołania.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium wskazało, że podstawą odmowy uwzględnienia wniosku Stowarzyszenia z dnia [...] lutego 2013 r. był brak spełnienia przesłanki dotyczącej wykazania istnienia interesu społecznego, która uzasadniałaby dopuszczenie Stowarzyszenia do postępowania.

W świetle art. 31 § 1 pkt 2 k.p.a., aby organizacja społeczna została dopuszczona do udziału w postępowaniu muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki, tj. musi to być uzasadnione celami statutowymi i jednocześnie musi za tym przemawiać interes społeczny. Organ odwoławczy ocenił, że w przypadku Stowarzyszenia można uznać, że zapis zawarty w § 7 pkt 4 statutu stwierdzający, że realizacja celów określonych w § 6 statutu będzie realizowana przez "występowanie o wszczęcie oraz przystępowanie do toczących się postępowań administracyjnych w warunkach określonych obowiązującymi przepisami prawa", można uznać za spełnienie pierwszej przesłanki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00