Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 14 maja 2015 r., sygn. I FSK 800/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Dagmara Dominik - Ogińska (spr.), Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 1373/13 w sprawie ze skargi Stacja N. Spółka z o. o. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Stacji N. Spółka z o.o. z siedzibą w L. kwotę 120 złotych (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 5 lutego 2014r., sygn. akt I SA/Łd 1373/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: Sąd pierwszej instancji) uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ podatkowy) z dnia 26 sierpnia 2013r. nr IPTPP1/443-501/13-2/MW w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: VAT) wydanej na rzecz Stacja N. Spółki z o.o. (dalej: spółka) z siedzibą w L.
1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że spółka wnioskiem z dnia 3 lipca 2013r. wystąpiła o interpretację przepisów prawa podatkowego, tj. art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 186 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: ustawa o VAT). We wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny. Spółka wskazała, iż jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi ośrodek sportowo-rekreacyjny. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka świadczy na rzecz klientów indywidualnych oraz klientów zbiorowych (zorganizowanych grup) usługi, które sprowadzają się do zapewnienia możliwości rekreacyjnej poprawy wydolności parametrów psychofizycznych, tj. usługi wstępu do odpowiednio przystosowanych przez spółkę obiektów, wyposażonych w specjalnie przygotowaną infrastrukturę techniczną, m.in. siłownię, salę do aerobiku, które służą do prowadzenia różnego rodzaju zajęć. Klienci w celu skorzystania z oferty spółki w zakresie udostępniania infrastruktury technicznej znajdującej się na terenie siłowni oraz uczestnictwa w zajęciach odbywających się na sali do aerobiku wykupują na czas oznaczony kartę członkowską oraz bilet wstępu albo karnet okresowy, uprawniający do wstępu do określonego pomieszczenia i korzystania ze znajdującej się w nim infrastruktury, bez żadnych ograniczeń (karnet typu "open"), uprawniający do korzystania z określonej infrastruktury w ramach określonych zajęć (karnet "ilościowy") lub uprawniający do korzystania z określonej infrastruktury w ramach określonego limitu pieniężnego (karnet "wartościowy"). W zależności od wybranej oferty, klient może korzystać z infrastruktury samodzielnie lub z pomocą pracownika spółki (trener personalny lub instruktor). Podstawą korzystania z urządzeń/miejsc, samodzielnie przez klienta spółki lub z pomocą jej pracownika, jest opłacona karta członkowska oraz bilet wstępu/karnet. Przy czym spółka, oprócz ww. opłat, nie pobiera z tytułu korzystania z udostępnianej infrastruktury (już po wstępie) żadnej dodatkowej opłaty. Dodatkowo spółka wskazała, iż Urząd Statystyczny w Łodzi zakwalifikował usługi polegające na udostępnianiu siłowni na zasadzie wykupienia karty wstępu oraz prowadzenia zajęć aerobiku, wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) do grupowania: PKWiU 96.04.10.0 "Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right