Wyrok NSA z dnia 5 marca 2014 r., sygn. II OSK 2413/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant asystent sędziego Justyna Rosińska po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 czerwca 2012 r. sygn. akt VII SA/Wa 257/12 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 czerwca 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 257/12 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Decyzją z dnia [...] września 2011 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy, działając na podstawie art. 71a ust 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) nakazał [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. przy ul [...] przywrócenie do poprzedniego sposobu użytkowania części handlowo - biurowej w budynku [...], stanowiącego I etap budowy zespołu mieszkaniowo - usługowej [...] przy ul. [...]j r. ul. [...] w W., użytkowanej obecnie na działalność sportowo-rekreacyjną (siłownia i sala fitness). Obowiązek podlegał wykonaniu z chwilą, kiedy decyzja stanie się ostateczna. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że przedstawiciel Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy podczas kontroli ustalił, że na ww. nieruchomości znajduje się budynek składający się z części handlowo-biurowej, mieszkalnej oraz dwukondygnacyjnego garażu podziemnego, stanowiącego I etap budowy zespołu zabudowy mieszkaniowo - usługowej. W południowo-zachodniej części budynku, znajduje się lokal sportowo - rekreacyjny (siłownia, fitness), usytuowany w narożu budynku w rejonie lokalu handlowego branży kosmetycznej [...]. W przedmiotowym lokalu o pow. ok. 1250 m2, wysokości ok. 4,0 m znajdują się pomieszczenia przeznaczone na; siłownię, w której znajdują się urządzenia do ćwiczeń stałych. Ponadto w sali tej do stropu przymocowane są stalowe prowadnice do których przytwierdzone są liny do ćwiczeń, 2 pomieszczenia toalet, natryski, pomieszczenia przebieralni, pomieszczenia obsługi itp. W dniu kontroli w lokalu przebywało ok. 25 osób. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że z projektu budowlanego stanowiącego załącznik do decyzji o pozwoleniu na budowę wynika, że profil funkcji handlowych w ww. budynku obejmował sklepy branży odzieżowej, galanteryjnej, obuwniczej, kawiarnię itp. gdy tymczasem część powierzchni wykorzystywana jest na działalność sportowo-rekreacyjną (siłownia i sala fitness). Organ ustalił, że zarówno zmiana sposobu użytkowania lokalu jak i wykonane roboty budowlane zostały zrealizowane samowolnie, czym zmieniono m.in. warunki bezpieczeństwa pożarowego, higieniczno-sanitarne.