Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 września 2014 r., sygn. I OSK 294/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia del. NSA Jacek Hyla, Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski, po rozpoznaniu w dniu 25 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Rz 729/12 w sprawie ze skargi B. J. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości 1) oddala skargę kasacyjną; 2) prostuje datę zaskarżonej decyzji uwidocznioną w rubrum zaskarżonego wyroku przez zastąpienie "[...] maja 2012 r." datą "[...] maja 2012 r.".

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 listopada 2012 r., sygn. akt II SA/Rz 729/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę B. J. na opisaną w sentencji decyzję Wojewody Podkarpackiego.

W uzasadnieniu tegoż wyroku Sąd ten wskazał, iż zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Starosty J. z dnia [...] lutego 2012 r. zezwalającą na niezwłoczne zajęcie nieruchomości oznaczonej jako działka nr ewid. [...] w J., a należącej do B. J. Wydano ją na wniosek Burmistrza J., który powołał się na przepis art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.), fakt że wykonanie ostatecznej decyzji z [...] listopada 2010 r. o wywłaszczeniu należącego do skarżącej udziału w połowie tej nieruchomości z powodu jej zaskarżenia do sądu administracyjnego zostało wstrzymane, oraz na potrzebę realizacji celu publicznego, jakim jest założenie cmentarza komunalnego przewidzianego w planie miejscowym. W ocenie organu I instancji brak zakończenia postępowania sądowego w przedmiocie wywłaszczenia części spornej działki, nadto obawa przed wyczerpaniem miejsc grzebania zmarłych czyni zasadnym żądanie, również w zakresie natychmiastowej wykonalności decyzji, bo leży w interesie społecznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00