Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 września 2014 r., sygn. I OSK 244/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 10 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zespołu Elektrowni [...] S.A. z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 października 2012 r. sygn. akt II SA/Kr 1209/12 w sprawie ze skargi Zespołu Elektrowni [...] S.A. z siedzibą w N. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewody Małopolskiego na rzecz Zespołu Elektrowni [...] S.A. z siedzibą w N. kwotę 1639,37 zł. (tysiąc sześćset trzydzieści dziewięć złotych, 37 groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 października 2012 r., sygn. akt II SA/Kr 1209/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Zespołu Elektrowni [...] S.A. w N. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...], umarzającą postępowanie odwoławcze w sprawie o zwrot nieruchomości.
W jego uzasadnieniu Sąd ten podał, że decyzją z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...], Starosta N. orzekł o: 1) zwrocie M. B. nieruchomości położonej w N., oznaczonej jako działka nr [...], o pow. 0,0935 ha, nr księgi wieczystej [...], stanowiącej dotąd własność Skarbu Państwa, 2) ustaleniu zwaloryzowanej należności z tytułu zwrotu opisanej wyżej nieruchomości w wysokości 0 zł, 3) tym, że decyzja ostateczna stanowić będzie podstawę dokonania zmian w ewidencji gruntów i budynków oraz księdze wieczystej. W jej motywach organ I instancji wskazał, iż wnioskiem z dnia 8 października 1998 r. M. B. zwróciła się o zwrot wyżej opisanej nieruchomości, którą imieniem Skarbu Państwa nabyła Okręgowa Dyrekcja Gospodarki Wodnej w Krakowie umową z dnia [...] września 1978 r. opartą o przepis art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, wraz z zabudowaniami. Działka przeznaczona była pod zbiornik wodny, zgodnie z decyzją lokalizacyjną Powiatowej Rady Narodowej w N. T. z dnia [...] czerwca 1973 r. Aktem notarialnym z dnia [...] listopada 1997 r. została zawiązana jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa o nazwie Zespół Zbiorników Wodnych [...], a aneksem do tej umowy określono aport rzeczowy stanowiący własność Skarbu Państwa, w skład którego wchodziła m.in. działka nr [...], na pokrycie kapitału zakładowego. Jak wynikało z oględzin i notatki z dnia 14 czerwca 1999 r. działka ta nadal jest zabudowana domem mieszkalnym. Natomiast oględziny przeprowadzone w dniu 5 kwietnia 2004 r. wykazały brak zabudowy działki. Zdaniem organu cel wywłaszczenia "pod zbiornik wodny" w istocie zmierzał do usunięcia zagrożenia podtopienia i osuwania się ziemi w związku z budową zbiornika wodnego. Jednakże takiego zagrożenia w stosunku do zabudowań usytuowanych na przedmiotowej nieruchomości nie stwierdzono. Zdaniem organu skoro nie rozpoczęto żadnych prac związanych z wywłaszczeniem w terminach określonych w art. 137 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, to nieruchomość ta nie została wykorzystana na cel wywłaszczenia, w związku z tym zachodziła przesłanka zbędności określona w art. 136 ust. 3 tej ustawy uzasadniająca jej zwrot na rzecz wnioskodawczyni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right