Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2014 r., sygn. I OSK 1892/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia NSA Irena Kamińska sędzia del. NSA Janusz Furmanek Protokolant asystent sędziego Dorota Chromicka po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Wa 1305/11 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 1 marca 2012 r., I SA/Wa 1305/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z [...] maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że nieruchomość stanowiąca własność J. N. i S. N. oznaczona jako dawna działka [...], z dawnego obrębu [...], o powierzchni 1801 m2 została przeznaczona pod budowę ulicy Puławskiej, zgodnie z decyzją lokalizacyjną z [...] października 1970 r., nr [...] oraz decyzją lokalizacyjną z [...] lutego 1977 r., nr [...] Architekta Dzielnicowego Warszawa [...].

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że zaskarżona decyzja Wojewody Mazowieckiego oraz poprzedzająca ją decyzja Prezydenta m.st. Warszawy z [...] lutego 2011 r. instancji są zgodne z prawem materialnym i procesowym. Zostały one wydane po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 29 lipca 2009 r., I SA/Wa 716/09 poprzednio zapadłych w sprawie decyzji. W wyroku tym Sąd wskazał, że organ winien dokonać ustaleń jaka część wywłaszczonej nieruchomości, objętej wnioskiem zwrotowym, została wykorzystana pod budowę ul. Puławskiej, w sposób zgodny z celem określonym w decyzji wywłaszczeniowej. Zatem, wytyczne te wiązały organy administracji na mocy art. 153 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., zwanej dalej p.p.s.a.). Z kolei, ustanie mocy wiążącej oceny prawnej może spowodować bądź zmiana, po wydaniu orzeczenia, istotnych okoliczności faktycznych, bądź wzruszenie orzeczenia (zawierającego ocenę prawną) w przewidzianym trybie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00