Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2014 r., sygn. I GSK 702/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "P." Spółki z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 stycznia 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1421/11 w sprawie ze skargi "P." Spółki z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "P." Spółki z o.o. w [...] na rzecz Dyrektora Izby Celnej [...] kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1421/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a."), oddalił skargę "P." Spółki z o.o. z siedzibą w miejscowości [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] lipca 2011 r., nr [...], którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...], określającą skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za luty, wrzesień i październik 2006 r.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów orzekających w sprawie. Organy te ustaliły, że w kontrolowanym okresie "P." Sp. z o.o. dokonywała zakupów oleju napędowego na potrzeby własne, przy czym 5 transakcji zostało dokonanych z A. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] i B. Sp. z o.o. [...]. Wspomniani kontrahenci spółki nie byli zarejestrowanymi podatnikami podatku akcyzowego, działalność A. Sp. z o.o. sprowadzała się do wystawiania pustych faktur oraz faktur dokumentujących sprzedaż oleju napędowego nieustalonego pochodzenia (co wynikało z zeznań W. F., R. B., D. N. i J. I.), zaś M. W. (prezes zarządu A. Sp. z o.o. z okresu, w którym wystawiano faktury na sprzedaż oleju spółce "P.") przesłuchany w charakterze świadka zeznał, że był tzw. "figurantem - papierowym prezesem" oraz że jego rola sprowadzała się wyłącznie do podpisywania faktur i innych dokumentów. "P." Sp. z o.o. nie przestawiła w toku postępowania żadnych dowodów potwierdzających fakt, że z tytułu oleju napędowego nabytego od A. Sp. z o.o. i B. Sp. z o.o. należna akcyza została uiszczona na wcześniejszym etapie obrotu tym wyrobem. Na tej podstawie organy podatkowe przyjęły, że skarżąca spółka posiadała olej niewiadomego pochodzenia, od którego nie zapłacono akcyzy. W konsekwencji organy podatkowe uznały, że wystąpiła przesłanka wskazana w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), a zatem to na skarżącej spółce (jako nabywcy wyrobu akcyzowego, od którego nie została uiszczona należna akcyza) ciążył obowiązek podatkowy w odniesieniu do oleju napędowego udokumentowanego fakturami wystawionymi przez wspomniane podmioty. Skutkowało to określeniem "P." Spółce z o.o. zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za luty, wrzesień i październik 2006 r. z zastosowaniem stawki podatku 1882 zł/1000 litrów (z uwagi na brak dokumentów pozwalających na określenie parametrów zakupionego przez spółkę oleju napędowego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00