Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2014 r., sygn. I GSK 712/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "P." Spółki z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 stycznia 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1580/11 w sprawie ze skargi "P." Spółki z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "P." Spółki z o.o. w [...] na rzecz Dyrektora Izby Celnej [...] kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1580/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a."), oddalił skargę "P." Spółki z o.o. z siedzibą w miejscowości [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] września 2011 r., nr [...], którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] z dnia [...] lipca 2011 r., nr [...], określającą skarżącej spółce wysokość opłaty paliwowej za grudzień 2006 r.
Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów orzekających w sprawie. Organy te ustaliły, że w grudniu 2006 r. "P." Sp. z o.o. nabyła 26 800 litrów oleju napędowego. Sprzedawcą tego wyrobu miało być B. Sp. z o.o. z siedzibą [...], jednak w wyniku ustaleń organów kontroli skarbowej i organów ścigania stwierdzono, że spółka ta wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury VAT na obrót paliwami nieznanego pochodzenia, brak jest dokumentów tego podmiotu za 2006 r., w tym dokumentów potwierdzających źródło pochodzenia oleju napędowego oraz zapłatę należnego podatku akcyzowego we wcześniejszej fazie obrotu. W takiej sytuacji organy podatkowe uznały, że zakup oleju napędowego, od którego nie został zapłacony podatek akcyzowy na wcześniejszym etapie obrotu skutkował powstaniem po stronie "P." Sp. z o.o. obowiązku podatkowego w zakresie podatku akcyzowego oraz obowiązku zapłaty opłaty paliwowej z tytułu wprowadzenia na rynek krajowy paliwa silnikowego, które z uwagi na swoje właściwości mogło zostać wykorzystane do napędu pojazdów. Wobec tego organ podatkowy I instancji określił spółce wysokość opłaty paliwowej za grudzień 2006 r. na [...] zł, wskazując jako podstawę prawną takiego rozstrzygnięcia m.in. art. 37h ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.(tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2571 ze zm.; dalej powoływanej jako "ustawa o autostradach płatnych"), zaś po rozpoznaniu odwołania strony Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy to rozstrzygnięcie.