Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. II FSK 2524/12
Jeżeli fiskus wymaga od podatnika określonego zachowania, to nie może uchylać się od wydania interpretacji, twierdząc, że sprawa jest poza zakresem jego uprawnień.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA (del.) Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Protokolant Marta Wyszkowska, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Lu 238/12 w sprawie ze skargi S. S.A. z siedzibą w Z. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 10 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 30 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 70/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił zaskarżone postanowienie Ministra Finansów z 10 stycznia 2012 r. oraz poprzedzające je postanowienie tego organu z 24 listopada 2011 r.
2. Ze stanu sprawy przyjętego do wyrokowania przez Sąd I instancji wynikało, że skarżąca - S.S.A. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, ustawy Ordynacja podatkowa, w zakresie podpisywania deklaracji podatkowych. Przedstawiła stan faktyczny, w którym statut spółki stanowi, że do składania oświadczeń woli i podpisywania zobowiązań w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch osób spośród członków zarządu, prokurentów i pełnomocników. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym uprawnienie do reprezentacji spółki należy do dwóch członków zarządu. Zarząd jest dwuosobowy. Skarżąca pytała, kto powinien podpisywać deklaracje podatkowe: VAT-7, CIT-8, aby były one prawnie skutecznie.