Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 maja 2012 r., sygn. I SA/Lu 238/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer,, WSA Małgorzata Fita, Protokolant Asystent sędziego Karolina Orłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 maja 2012r. sprawy ze skargi a Spółki Akcyjnej na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [....], nr [...]; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz A Spółki Akcyjnej kwotę ... zł / ... złotych / tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Lu 238/12
UZASADNIENIE
1. Zaskarżonym postanowieniem Minister Finansów, reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej, na podstawie art. 221, art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa / Dz.U.05.8.60 ze zm. - o.p. / utrzymał w mocy postanowienie Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej z [...], odmawiające A. / Spółka / wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie podpisywania deklaracji podatkowych.
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie podpisywania deklaracji podatkowych. Przedstawiła stan faktyczny, w którym statut Spółki stanowi, że do składania oświadczeń woli i podpisywania zobowiązań w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch osób spośród członków zarządu, prokurentów i pełnomocników. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym uprawnienie do reprezentacji Spółki należy do dwóch członków zarządu. Zarząd jest dwuosobowy. Spółka pytała kto powinien podpisywać deklaracje podatkowe: VAT-7, CIT-8, aby były one prawnie skutecznie.