Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. I FSK 568/13
Zarejestrowany w Polsce oddział zagranicznego przedsiębiorcy miałby prawo do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony, gdyby wykonywał u nas czynności podlegające opodatkowaniu. Skoro tego nie robi, a chce ubiegać się o zwrot podatku, to nie powinien był się rejestrować w Polsce, tylko wnioskować o zwrot bezpośredni.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Bartosz Wojciechowski (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. Sp. z o. o. Oddział w Polsce od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 października 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 1240/12 w sprawie ze skargi E. Sp. z o. o. Oddział w Polsce na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 4 czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. Sp. z o. o. Oddział w Polsce na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1.800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 25 października 2012r., sygn. akt I SA/Kr 1240/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę E. Sp. z o.o. Oddział w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 4 czerwca 2012 r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1. Decyzjami z dnia 24 lutego 2012 r. Naczelnika M. Urzędu Skarbowego w K. określono Skarżącej różnicę podatku od towarów i usług do zwrotu oraz do przeniesienia na następny miesiąc rozliczeniowy za miesiące od czerwca do listopada 2008 roku.
W uzasadnieniu wskazano, że adresat decyzji jest oddziałem przedsiębiorstwa zagranicznego z siedzibą na S., przy czym Spółka poprzez Oddział dokonała w dniu 20 czerwca 2008r. rejestracji na potrzeby podatku VAT.