Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2014 r., sygn. I FSK 645/13
Dokonując interpretacji przepisów prawa podatkowego organy podatkowe zobowiązane są posiłkować się przepisami z innych dziedzin prawa dla wyjaśnienia znaczenia występujących w przepisach ustaw podatkowych pojęć i instytucji z tych dziedzin prawa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1185/12 w sprawie ze skargi A. Spółka z o. o. z/s w S. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 listopada 2012 r., syng. akt I SA/Wr 1185/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżone przez A. sp. z o.o. z siedzibą w S. postanowienie Ministra Finansów z 11 lipca 2012 r. nr [...], wydane w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego.
We wniosku o wydanie interpretacji A. sp. z o.o. z siedzibą w S. (dalej jako "A.") podała, że pełniąc rolę przedstawiciela pośredniego importera towaru dokonuje zgłoszenia celnego towaru w procedurze uproszczonej w rozumieniu art. 33a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej jako "ustawa o VAT"). Wskazała, że zdarzają się sytuacje, w których organ podatkowy kwestionuje przyjęte wyliczenia i wydaje decyzję określającą należności podatkowe w wyższej wysokości aniżeli podane w zgłoszeniu celnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right