Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. II FSK 94/12
Podatnik, który sprzeda mieszkanie i nie chce zapłacić PIT, musi mieć prawo własności domu, na który poszły pieniądze ze sprzedaży. Nie skorzysta z odliczenia, jeżeli podpisał tylko umowę przedwstępną albo protokół zdawczo-odbiorczy
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie NSA Stefan Babiarz, WSA del. Lidia Ciechomska - Florek (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 września 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 656/11 w sprawie ze skargi E. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2011 r. nr ITPB2/415-1094/10/BK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2) zasądza od E. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 28 września 2011r. sygn. akt I SA/Gd 656/11, uchylił, w wyniku skargi E.B., dalej jako "strona", interpretację indywidualną w przedmiocie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego. Jako podstawę prawną wyroku Sąd powołał art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej jako "p.p.s.a."( Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Od powyższego wyroku Dyrektor Izby Skarbowej w B. wniósł skargę kasacyjną. Zaskarżone rozstrzygnięcie Sąd wydał w oparciu przedstawiony we wniosku, następujący stan faktyczny sprawy: