Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2013 r., sygn. II OSK 1984/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary (spr.) Sędziowie NSA Maciej Dybowski del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2013r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. P. i B.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 maja 2011 r. sygn. akt II SA/Bd 418/11 w sprawie ze skargi A. P. i B. P. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 25 maja 2011r., sygn. akt II SA/Bd 418/11, oddalił skargę A. P. i B. P. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] lutego 2011 r. w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] października 2010 r. Prezydent Miasta B., działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), orzekł o wymeldowaniu A. P. i nieletniej O. P. z miejsca pobytu stałego w B. przy ul. K. [...]. W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że wniosek o wymeldowanie A. P. z ww. miejsca pobytu stałego złożyli właściciele lokalu - A. i B. P., którzy wskazali, iż A. P. w dniu 22 stycznia 2010 r. dobrowolnie opuściła miejsce pobytu stałego i zamieszkała przy ul. P. [...] w S.. W toku postępowania właściciele lokalu złożył dodatkowy wniosek o wymeldowanie małoletniej córki strony - O. P..

Organ wskazał, że A. P. w toku postępowania wyjaśniła, iż w dniu 22 stycznia 2010 r. mąż K. P. wyrzucił ją z mieszkania. Wywiózł część jej rzeczy do rodziców i wymienił zamki w drzwiach. Strona stwierdziła, że nie zamierzała opuścić mieszkania i nie rozmawiała z mężem na temat wyprowadzki. Podkreśliła, iż zamierza powrócić do miejsca pobytu stałego, ale nie widzi możliwości wspólnego zamieszkania z mężem. Zwróciła się do właścicieli o wydanie kluczy do mieszkania, ale ich nie otrzymała. Wystąpiła również do męża z wnioskiem o przywrócenie posiadania. Ponadto wzywała Policję w celu umożliwienia jej zamieszkania w spornym lokalu. A. P. zarzuciła ponadto, że wypowiedziano jej umowę użyczenia lokalu bez wskazania terminu do opuszczenia mieszkania, co jest niezgodne z przepisami. Wnioskodawca A. P. wyjaśnił z kolei, iż syn K. P. w dniu 22 stycznia 2010 r. powiadomił go, że A. P. wyprowadziła się od niego. W związku z tym kazał synowi wymienić zamki w drzwiach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00